+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

Dubai Havaalanı, Hong Kong’u Geçti

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezinde yer alan Dubai Uluslararası Havaalanı’nın uluslararası yolcu sayısında dünyanın en kalabalık üçüncü havaalanı haline geldiği bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezinde yer alan Dubai Uluslararası Havaalanı’nın uluslararası yolcu sayısında dünyanın en kalabalık üçüncü havaalanı haline geldiği bildirildi.
Resmi makamlar tarafından yayınlanan istatistiklere göre havaalanının yolcu sayısı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 13.2 arttı ve 57.6 milyona ulaştı. Bu rakam ile dünya sıralamasında Dubai, Hong Kong’u geçerek üçüncü sıraya yerleşti. Ayrıca havaalanı yönetiminin sene başında öngördüğü 56.5 milyon yolcu sayısının bir milyon üzerine çıkılmış oldu. Havaalanında geçen yıl 344 bin 245 uçak hareketi gözlendi.
Hong Kong Uluslararası Havaalanı’nı geçen yıl yüzde 4.7’lik artış ile 56.5 milyon yolcu kullandı. Bu havaalanında yüzde 5.3 artış ile 352 bin uçak hareketi kaydedildi.
Yılbaşı tatili nedeniyle Dubai havaalanından geçen ay 5.3 milyon geçti. Aralık 2011’deki yolcu sayısı ise 4.6 milyon olmuştu. Böylece Aralık, havaalanının 52 yıllık tarihinde yolcu sayısında 5 milyonun üzerine çıkıldığı ikinci ay oldu.
Yetkililer, Hong Kong’u geride bıraktıklarını ve artık sırada dünyanın en kalabalık havaalanı Londra Heathrow’u geçmek olduğunu söyledi. Terminalin yeni uzantılarının hizmete girmesiyle tahminlere göre bu yıl Dubai havaalanını 65.4 milyon yolcu kullanacak.
Dubai’den yapılan uçuşlarda en büyük artış yüzde 99.4 ile Güney Amerika piyasası oldu. Bu artışta Emirates havayollarının Buenos Aires ve Rio de Janeiro’ya başlattığı seferlerin etkili olduğu ifade edildi. Geçen yıl Dubai’den en çok yolcu 7.3 milyon ile Hindistan’a seyahat etti.

1.462 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN