+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

Dubai’de Çalışmak, Dubai’de İş Kurmak, Dubai’de Yaşam

dubai-yaşamDubai’de Çalışmak, Dubai’de İş Kurmak, Dubai’de Yaşam

Birleşmiş Arap Emirliklerinde yer alan Dubai, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden olup, pek çok alanda iş olanaklarına sahiptir.  2002 yılından bu yana istatistikler her hafta 30 yeni şirketin Dubai’de açılmakta olduğunu gösteriyor. Peki Dubai’yi hem yaşamak hem de çalışmak için neden bu denli popüler? Bu sorunun en kısa cevabı: Dubai vergiden muaf bir ülkedir. Eğer Dubai’de çalışırsanız alacağınız ücret vergi kesintilerine uğramaksızın size ödenir. Neden? İnanılmaz ama gerçek kişisel vergi kanunlara aykırı da ondan. Dubai’de elde ettiğiniz kazanç size kesintisiz olarak ödenir. Kazancınızın %100 sizindir.

 

Eğer, turizm, IT, medya veya finans alanında çalışma olanağı arıyorsanız ve konunuzda uzmansanız, Dubai’de sizi bekleyen pek çok firma bulabilirsiniz. Her sene dünyanın dört bir yanından binlerce insan, Dubai işgücünün bir parçası olmak ve vergisiz kazançtan pay almak, gerçek anlamda para biriktirebilmek için Dubai’ye yerleşiyorlar.

 

Dubai’de İş Kurmak

Eğer Emirlikte kendi işinizi kurmak istiyorsanız bu noktada da hükümet, serbest ticari bölge alanlarını yükseltmek için denizaşırı iş olanaklarına yönelik birçok teşvik sunuyor.  Hali hazırda 15 serbest bölgesi bulunan ülke, önümüzdeki aylar ve yıllar içinde yatırımlarını geliştirerek 7 serbest ticari bölge daha eklemek istiyorlar. Bu bölgeler, yabancı yatırımcıların, kurumlar vergisi ve ortaklık yapısı olmaksızın kurulmasına ve büyümesine imkân verir. Böylece siz de Dubai’de iş olanaklarının neden bu kadar zengin olduğunu anlarsınız.

 

Dubai’de Çalışma ve Oturma İzni

Dubai’de çalışmak için, çalışma izni ve oturma vizesine ihtiyacınız olacak. Pek çok işveren, çalışanının ilgili pozisyon atanmasıyla beraber bu detayları çalışanı adına çözümler. Diğer bir taraftan eğer Dubai’ye tatil amaçlı gidecekseniz, ülkenizden alınmış geçerli bir vize yeterli olacaktır. Dubai’de yaşam koşullarını iş imkânlarını araştırmak için böylesi bir turistik gezi idealdir. Bu araştırma gezisi, herhangi bir işe müracaatınız sonrasında çalışma ve oturma iznine çok daha kolay sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

Dubai çalışma koşullarında en belirgin özellik, çalışma saatleridir. Korkmayın düzene hızla ayak uydurabiliyorsunuz. Örneğin, Dubai’de pek çok işyerinde öğleden sonra ve Cuma günü toplantı yapılmaz.

 

Dubai’de Yaşam

Dubai bir şehir olarak da inanılmaz güzelliklere sahiptir. Gurbetçiler için yaşam standartları harikadır. Sosyal hayatın hızlı akışkanlığı ve yüksek temposu pek çok kişinin hoşuna gidecek niteliktedir. Dubai’de yoğun çalışma ve oyun temposuna hazırlıklı olun. Kapalı kayak sahalarından, golfe ya da çölde safari turlarına kadar pek çok aktiviteye imkan tanıyan Dubai’de durağan bir hayat sürmeniz mümkün olmayacaktır.

 

Dubai’de kendinizi asla yalnız hissetmezsiniz. Mevcut nüfusun çoğunluğunu gurbetçiler oluşturur ve yeni arkadaşlar edinmek eski tanıdıklara rastlamak her zaman için mümkündür. Dubai’nin kozmopolit kültürel yapısı zamanla sayısız sosyal kulübün açılmasını ve yeni insanlarla tanışmaya teşvik eden etkinliklerin düzenlenmesini sağlamıştır. Tüm bu avantajlar Dubai’nin yeni sakinlerinin şehre kolay adaptasyonunu sağlamaktadır.

 

Eğer imkanınız varsa kısa bir süreliğine gidip, Dubai’de yaşam şartlarının nasıl olduğunu görmenizi tavsiye ederim. Başkalarının söylediğiyle değil, kendiniz görerek ve keşfederek fikir edinmeniz en doğrusu olacaktır. Orada tanışacağınız insanlardan birebir görüş ve öneri almak daha yerinde olur. Böylece kafanızdaki birçok soruya cevap bulmuş olacaksınız. Sizin için heyecanlı bir deneyim bu bence ve ne yapacağınıza karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Derleyen: Can Deniz Ö.
28.874 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN