+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

Dubai’de Ulaşım

dubai-taksi-vizeportTaksi, Otobüs, araba, metro veya yaya olarak Dubai’de nasıl dolaşılır.

Taksi

Dubai’de taksiler nispeten ucuzdur fakat yoğun zamanlarda bulunması zor olabilir. Taksi şoförleri kentin devamlı genişleyen yapısına her zaman ayak uyduramayacağından, amaçladığınız varış yerine yakın iyi tanınan bir yeri mutlaka öğrenerek, o yeri bildiriniz. b’ld’r’n’z’ in. Daha fazla bilgi için +971 4 2080808 no’lu telefondan Dubai Taxi’yi arayınız ya da Dubai Taxi web sitesiniziyaret ediniz.

Fikir vermesi açısından: şehir içinde iki nokta arası genellikle 15-25 Dirhem (7.5 TL -12.5 TL) arasında olduğunu belirtelim.

Otobüs

Dubai’yi keşfetmek için harika ve ucuz bir yol olsa da otobüsler çok kalabalık, trafik düzensiz ve sefer tarifeleri hatalı olabilir. Ancak Dubai Metro’sunun açılışıyla, Dubai otobüs filosunu iyileştirmek ve su taksileri, otobüs ve Metro’nun da aralarında bulunduğu tüm toplu ulaşımı koordine etmek için çalışmalar sürmektedir. Çoğu otobüs rotalarında artık Metro’ya bağlantı veren ilave araçlar hizmet vermeye başlamıştır – bunlar yalnızca Metro yolcuları tarafından değil, herkes tarafından kullanılabilir.

Tüm Dubai otobüsleri artık yalnızca Yol ve Ulaşım Yetkili Birimi’nin Nol kart sistemi ile ödeme kabul etmektedir. Nol kartlarını herhangi bir Metro istasyonunda ve çok sayıda dükkândan temin edebilirsiniz: daha fazla bilgi için Nol web sitesine bakınız.

Toplu taşıma hakkında zaman çizelgesi bilgisi için, RTA’nın Seyahat Planlayıcı web sitesini kullanabilir, BAE içerisinde 800 9090 no’lu telefondan RTA ile bağlantıya geçebilir ya da RTA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Araba

Araba kullanmak çoğunlukla Dubai’yi keşfetmenin en iyi yoludur. Çok sayıda taksimetreli taksi bulunmasına rağmen, yoğun saatlerde bir tane bile bulmak imkansız olabilmekte.

Kendiniz araba kullanmayı seçerseniz, havaalanında birçok araba kiralama şirketi vardır. Petrol ucuz ve park genellikle iki saat için 5 AED. İş çıkışı kavşak tıkanmasına, önünüzü kesen, işaret vermeden dönen, şeritlere girip çıkan ve yaya geçidini umursamayan araçlara hazırlıklı olun. Kazalar sıklıkla olduğundan her zaman dikkatli olun. Eğer siz kaza geçirirseniz 999’u arayarak derhal polisi uyarın ve aracınızda kalın.

Yürümek

Dubai Creek’in kalabalık dhow iskelesine hayran kalmanın ve souk pazarlarını, kültürel miras alanlarını ve müzeleri keşfetmenin en iyi yolu bunu yürüyerek yapmak ve Dubai Downtown (Dubai Şehir Merkezi) ve Dubai Marina gibi alanlara da yürümek kolay. Bununla birlikte, yüksek yaz sıcaklıkları herhangi bir açık hava aktivitesini kısa zamanda yorucu hale getirebilir. Geniş bir alana uzanan doğası sebebiyle Dubai’nin kalan kısmında araba olmadan dolaşmak uygun değildir.

5.565 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN