+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

Mohammed bin Rashid Al Maktoum (Dubai Emiri)

dubai vizesiDubai Emiri: Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Doğum yılı: 22 Temmuz 1949), Başbakan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) devlet başkanı Yardımcısı ve Duabai’nin mutlak hükümdarıdır.

Siyaset ve iş kariyeri

3 Ocak 1995 tarihinde, Şeyh Rashid Al Maktum iki Dubai Veliaht Prensi olarak Şeyh Muhammed ile birlikte kararname imzalanmıştır.

Şeyh Muhammed Palm Adalarının oluşturulması ve lüks Burj Al Arab otelininde aralarında bulunduğu Dubai’de çok sayıda proje geliştirmeleri yaptı. Ayrıca şu anda dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife’nin yapımına teşvik etmiş ve resmi açılışı 4 Ocak 2010 Pazartesi günü yapmıştır. Veliaht Prens olarak görev yaptığı sırada borç yükü ve çok çeşitli iş ve yatırımları ile finansal sorunlu holding şirketi Dubai Holding’i kurdu. Halen şirketin % 99,67’sine sahiptir.

Fiili hakimiyeti yaklaşık on yıl sonra ağabeyi Şeyh Maktum bin Rashid Al Maktum ölümünden sonra 4 Ocak 2006 tarihinde Dubai hükümdarı olarak başladı. Ayrıca bir sonraki Başbakan ve 5 Ocak 2006 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı olarak, Birleşik Arap Emirlikleri Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan tarafından aday gösterildi. BAE Federal Ulusal Konseyi üyeleri kısa bir süre sonra Başkan adaylığını kabul etti.

Forbes dergisi tarafından servetinin 12.3 milyar $ olduğu tahmin edilmektedir.

Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktum onun büyük bağış beri bilinmektedir. Şeyh Muhammed gençlerin liderlik programlarının geliştirilmesi, bölgede eğitim ve araştırma standartlarını geliştirilmesi, Arap para bölgesi ve gelişmiş ülkeler arasındaki bilgi boşluğu olduğunu belirtti ve istihdam yaratılmasnı gerektğini belirtti. Kurduğu Vakfın en önemli girişimlerden biri Beyt Ul Hikma olduğu söylenmektedir.

Eylül 2007 yılında Dubai yoksul ülkelerde 1 milyon çocuk yetiştirmek için para toplamak için kampanya başlattı. 3 Eylül 2008 günü, Şeyh Muhammed VİZYON 2020 adlı belirtilen hedeflerine ulaşmak konusunda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı’na (IAPB) yardımcı olmak amacıyla adı “Nur Dubai” altında yeni bir Ramazan girişimi başlattı.

2000 yılında, Şeyh Maktum Rotterdam’da yatıracağı Essalaam cami büyük tartışmalara yol açtı. Hollanda’da bu yapım için 4.000.000 € finanse etti.

 

2.554 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN